| خرید اپل ایدی | دانلود قالب جوملا | دوربین مدار بسته | کارشناسی خودرو | سنگسابی | ترمیم مو | تعمیر یخچال | اسکوتر | خرید vpn | دانلود آهنگ جدید | کابینت
چابهار
| قالب رایگان جوملا | ترمیم مو | نصب دوربین مدار بسته | کارشناسی بدنه خودرو | کفسابی | خرید اپل ایدی | سرور مجازی | تعمیر یخچال | اسکوتر هوشمند | خرید vpn | دانلود آهنگ جدید | کمد دیواری
چابهار

چابهار

شهر بندری چابهار، ملقب به هندوستان ایران، در ارتفاع هفت متری از سطح دریا واقع شده است و تنها بندرِ اقیانوسی ایران است که در مجاورت آب های دریای عمان و نزدیک‌ترین فاصله با آب‌های آزاد جهان (اقیانوس هند) قرار گرفته است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان های ایرانشهر و نیکشهر، از جنوب به دریای عمان، از شرق به پاکستان و از غرب به استان های کرمان و هرمزگان محدود می شود. چابهار دارای آب و هوای گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی است که گرم ترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان به شمار می رود. آب‌وهوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار: چهار فصل آن بهار است) نامیده می‌شود.

شهرستان چابهار دارای سه بخش «پلان»، «دشتیاری» و «مرکزی»، دو شهر«نگور» و «چابهار» و هفت دهستان است.

بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی خود که نزدیک ‌ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب های آزاد است از اهمیت بسیاری برخوردار است. موقعیت خلیج در این بندر، وجود آب های عمیق و بریدگی های طبیعی و اسکله های با عمق زیاد مختصات لنگرگاهی مطلوبی جهت پهلوگیری کشتی های عظیم اقیانوس پیما فراهم ساخته است. این بندر علاوه بر داشتن فرودگاه و راه آهن به سوی آسیای میانه یکی از مهم‌ترین چهارراه‌های کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی و یک منطقه استراتژیک صنعت ترانزیت در شرق ایران به شمار می‌رود. بندر چابهار یکی از مناطقی است که کاربری تجاری، بازرگانی، خدماتی و صنعتی دارد و صنایع سنگین، صنایع دریایی و جاذبه های توریستی- تفریحی طبیعی و تاریخی را در خود جای داده است. شهرستان چابهار مستعد پرورش انواع میوه های گرمسیری اعم از موز، خرما، انبه، مرکبات، پاپایا، نارگیل و گواوا و محصولات کشاورزی شامل سبزیجات، صیفی جات و محصولات جالیزی، نباتات علوفه و غلات است. شیلات و پرورش آبزیان از دیگر مشاغل این منطقه به شمار می رود. صنایع دستی نظیر سوزن دوزی (بلوچی‌دوزی: از هنرهای زیبا و کاربردی)، معرق صدف، حصیربافی، سکه‌دوزی، گلیم‌بافی، چاربافی و طلاسازی در این منطقه رواج دارد.

طوایف مختلفی در این منطقه ساکن هستند. مردم منطقه به زبان بلوچی و لهجه جدگالی سخن می‌گویند. اغلب مردم منطقه را مسلمانان تشکیل می‌دهند که ۶۰ درصد آن‌ها سنی و ۴۰ درصد آن‌ها شیعه هستند.

 

چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیاری است. آب و هوای این شهر و نواحی اطراف آن همیشه بهاری و معتدل است و از همین روی چهاربهار خوانده می شود.

معرفی برخی از جلوه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی منطقه آزاد چابهار

کوه های مینیاتوری

این کوه‌ها که از پدیده های مورفولوژیک و جاذبه های ژئوتوریسمی منطقه است، به موازات ساحل از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر امتداد یافته و ظاهر ویژه و متفاوتش توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

تالاب صورتی  لیپار

تالاب لیپار که به تالاب صورتی نیز شهرت دارد از مناطق زیبا و طبیعی منطقه است که با چشم‌اندازی فوق‌العاده در ۱۵ کیلومتری شرقی چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر واقع شده است.

 این تالاب به واسطه اینکه زیستگاه پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو و عقاب دشتی است از مکان های مورد علاقه گردشگران طبیعت دوستی است که پرنده نگری را به شکار پرندگان ترجیح  می دهند.

گل فشان

از دیدنی‌های حیرت‌انگیز شهرستان چابهار و از جاذبه های بی نظیر ژئوتوریسمی این شهر، وجود گل‌افشان ها است که  مهم‌ترین آن‌ها در نقطه‌ای در  نزدیکی کنارک موسوم به  بندر تنگ  واقع شده است. در فواصل زمانی منظم  در حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله ای در بالای تپه گل فشان به خارج و به اطراف پراکنده می‌شود.

مسجد جامع دزک

دزک روستایی است در  ۳ کیلومتری شرقی سراوان. زمان دقیقی برای ساخت مسجد جامع این روستا مشخص  نشده است. اما گفته می شود که تاریخ ساخت بنای آن به  دوران صفویه  باز می گردد. مصالح به کار رفته در دیوارها و ستون‌ها از خشت وچینه و پوشش سقف از فرآورده‌های نخل و خرما و گز و کنار است و هر چه در ساخت این بنا به کار رفته برگرفته از فرهنگ بومی منطقه است.

موزه محلی

ساختمان  فرمانداری چابهار که بازمانده  از دوران قاجار  است، اکنون جایگاه ارائه  فرهنگ و تاریخ منطقه است. موزه محلی چابهار بر روی سکویی به ارتفاع یک و نیم متر و به وسعت حدود ششصد و پنجاه متر مربع بنا در ساختمان فرمانداری چابهار واقع شده است.

انجیر معابد

درخت مکرزن که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی نیز  شهرت دارد، درختی معروف در چابهار و نیک شهر است  که زیستگاه اصلی آن  هند شرقی است. انجیر معابد  برگ‌های پهنی دارد و شاخه‌های آن به پایین سرازیر  شده  و لا به لای شن‌ها ریشه می‌دواند.

غارهای بان مسیتی

در ۵ کیلومتری شمال غربی روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند مجموعه غارهایی از نوع غارهای طبیعی و دستکند یافت شده اند که  آرامگاه کوچکی از ملات و گچ به صورت دوسطح افقی که بر روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگ‌نبشته، خط و لوح در عمق یک متری سطح غار دیده می‌شود و  اطراف آن با فضای کوچکی احاطه شده است.

مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس که از لحاظ معماری شباهت به مساجد  پاکستان و هندوستان دارد، مانند اکثر مساجد  مسلمانان اهل سنت، تک مناره ای  است. صحن و  سرای  این مسجد، تابلوی نقاشی پر از نقش و نگاری را در ذهن هر گردشگری  تداعی می کند. مناره و گنبدهایی که با رنگ‌های سبز و قرمز  جلوه بیشتری یافته اند و درب‌هایی که با شیشه‌کاری‌های منظم و نامنظم رنگارنگ عناصر چشم نوازی را در نمای این بنا تداعی کرده اند.

بندر گواتر

این بندر در پایین ترین نقطه در جنوب شرقی ایران واقع شده و  آخرین نقطه مرزی  چابهار با کشور پاکستان است. گواتر  بندری است  کوچک و قدیمی اما ارزشمند در ساحل دریای عمان. این بندر به واسطه وجود جنگل های حرا جزو مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت  محیط زیست به شمار می رود.

منطقه حفاظت شده گاندو

منطقه حفاظت شده گاندو در گوشه ای دنج در جنوب شرقی  سیستان و بلوچستان و در امتداد مرز ایران و پاکستان واقع شده و در مسیر رودخانه سرباز و باهو کلات  امتداد  و تا دریای عمان ادامه  یافته است.

 منطقه حفاظت شده گاندو که  در محدوده شهرستان های چابهار، سرباز و بخش هایی از شهرستان نیکشهر قرار گرفته، زیستگاه   گونه ای تمساح تالابی است که  بومی ایران است و به تمساح پوزه کوتاه ایرانی یا همان گاندو شهرت دارد، همچنین این منطقه رویشگاه جنگل های حرا و زیستگاه گونه های بسیاری از پرندگان است.

 وجود جنگل‌های حرا و تالاب‌های موجود در خلیج گواتر  و تنوع زیستی گیاهی و جانوری این منطقه موجب اهمیت  و ارزش‌گذاری بین‌المللی این ناحیه شده است.

مراکز خرید در چابهار

اگر به منظور خرید می خواهید به چابهار بروید باید بگوییم که بهترین زمان برای خرید زمستان و اوایل بهار است.

بازار سنتی یا دکه بازار
آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، بلوار امام خمینی، خیابان فردوسی

مرکز خرید صدف
آدرس: سیستان و بلوچستان،چابهار بلوار شهید ریگی، منطقه آزاد تجاری چابهار ، بازار صدف

بازار صالح یار
آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار منطقه آزاد چابهار، روبرو مرکز خرید فردوس

بازار تیس
آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار منطقه آزاد چابهار

بازار پردیس
آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، بلوار امام خمینی – به سمت کنارک، ۱۰ کیلومتر بیرون شهر، بازار پردیس

 
centered image
 
centered image
Copyright © 1398 . کلیه حقوق وب سایت برای شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری هیوا پرواز نوین محفوظ می باشد.
طراحی و اجرا توسط H.R.K